Wigilijne spotkanie seniorów w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie

Czas przedświąteczny nastraja do większej wrażliwości na drugiego człowieka. Dostrzegamy wtedy obok nas ludzi samotnych, chorych, w podeszłym wieku. Chcąc dzielić radość ze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Dyrekcją oraz parafialną Caritas zorganizowało 18. grudnia spotkanie opłatkowe, na które zaproszono męcińskich seniorów.

Uroczystość zainaugurowała Pani Dyrektor Maria Lupa, zaznaczając w swoim wystąpieniu, że obecni mieli znaczny wkład w budowę i rozwój naszej szkoły. Następnie zaproszeni goście mieli przyjemność obejrzeć widowisko o tematyce bożonarodzeniowej. Klamrą kompozycyjną przedstawienia były wspomnienia starszego małżeństwa na temat obrzędów i zwyczajów obchodzenia świąt. W myśl scenariusza zostali oni zainspirowani przez żywiołową dziecięcą grupę kolędniczą, która obudziła tęsknotę za młodością i dawnymi czasami, kiedy to tradycja Bożego Narodzenia nieco różniła się od współczesnej. W formie retrospekcji pojawili się przebierańcy, prezentując ludowe przedstawienie pt. „Herody”, opierające się na fragmencie Ewangelii opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda. Całość widowiska wzbogaciły liczne kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu regionalnego „Mali Męcinianie”. Występ zwieńczyły życzenia skierowane do zaproszonych gości z okazji zbliżających się świąt. Oprócz tradycyjnych życzeń zdrowia, szczęścia i radości, wyrażono nadzieję, że w nadchodzącym Nowym Roku, w otoczeniu seniorów, nie zabraknie towarzystwa życzliwych ludzi, a w potrzebie wsparcia i pomocnej dłoni.

Po występie młodzieży ksiądz katecheta przeczytał fragment Ewangelii, dotyczący narodzenia Jezusa. Następnie ksiądz proboszcz złożył zaproszonym gościom życzenia i zainicjował dzielenie się opłatkiem. Wówczas szkolny hol zamienił się w wielobarwny tłum, w którym do ludzi starszych podchodzili wolontariusze, członkowie zespołu regionalnego, a zewsząd dobiegał radosny gwar, z którego dało się wyłowić ciepłe, pełne życzliwości słowa. Była to bardzo wzruszająca chwila łącząca pokolenia.

„Mali Męcinianie” umilali gościom czas śpiewem kolęd i pastorałek, zachęcając, z pozytywnym skutkiem, uczestników do wspólnego kolędowania. Spotkanie zakończyły podziękowania. Zadowoleni seniorzy wyrazili swą wdzięczność nie tylko za pomocą słów skierowanych pod adresem organizatorów, ale również efektownym prezentem w postaci własnoręcznie wykonanej szopki. Na pożegnanie zaproszeni goście, opuszczając mury naszej szkoły, zostali obdarowani upominkami, ofiarowanymi w trosce o ich zdrowie i kondycję fizyczną.

Spotkanie okazało się trafionym pomysłem. Uświadomiło wszystkim, że w ludziach, niezależnie od wieku, istnieje potrzeba wspólnoty, dzielenia się radością, dobrym słowem, życzliwością.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *