Wycieczka do Rzymu- realizacja zadania publicznego pn. „PROMOCJA REGIONU MAŁOPOLSKIEGO W RZYMIE”

W ramach zadania publicznego został zorganizowany wyjazd Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie do Rzymu Wyjazd odbył się w dniach od 25.05.2018 r. do 02.06.2018 r. Głównym celem wyjazdu była promocja regionu małopolskiego w Rzymie poprzez tańce i śpiew, które są charakterystyczne dla  regionu limanowskiego i sądeckiego. W celu realizacji zadania członkowie zespołu i ich opiekunowie udali się do Watykanu Tam zwiedzali  Bazylikę Świętego Piotra . Wielkim przeżyciem była modlitwa Przy grobie Ojca Świętego  Jana Pawła II, gdzie zespół zaśpiewał  „Liczę na Ciebie Ojcze”.  Podczas swojego pobytu  zespół uczestniczył we mszy  świętej  w kościele pw. Świętego Ducha, którą wraz z ojcem K. Hejmo celebrował ks. Antoni Piś .Oprawę liturgiczną  i muzyczną do mszy świętej  przygotowali członkowie zespołu . Po nabożeństwie „Mali Męcinianie” koncertowali przed wejściem do kościoła, co również nie obyło się bez ogromnych braw i pochwał ze strony Polonii mieszkającej w Wiecznym Mieście. W drugiej Mszy świętej zespół uczestniczył  w polskim kościele pw. św. Stanisława i, podobnie jak na wcześniejszej Mszy, zespół śpiewał podczas nabożeństwa. Podczas myszy świętych zespół śpiewał pieśni religijne .Zespół koncertował również na  Placu Navona, przy słynnej fontannie Di Trevi oraz Schodach Hiszpańskich, gdzie  po raz kolejny śpiew Męciniaków zachwycił wszystkich turystów. Podczas koncertowania zespół prezentował pieśni i tańce, które są charakterystyczne dla lachów sądeckich i limanowskich.   Śpiewali m. in. utwory ze swojej płyty pt. „Jo se Męciniocek” oraz, które są miłe uchu i sercu Polaków. Aby rozsławić region po koncertowaniu członkowie zespołu rozdawali zebranym swoją płytę.  W  Wiecznym Mieście członkowie zespołu i ich opiekunowie zwiedzali  miejsce pochówku świętego Pawła – Bazylikę św. Pawła za Murami – jedną z czterech bazylik papieskich znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu.W  Ogrodzie Pomarańczowym na rzymskim Awentynie podziwiali fantastyczny widok  na miasto. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie największej  budowli z czasów starożytnego Rzymu– Koloseum. Ten olbrzymich wymiarów amfiteatr zachwycał i do dziś zachwyca swoją antyczną majestatycznością. Następnie uczestnicy wyjazu zobaczlyli Forum Romanum – najstarszy plac miejski w Rzymie. Ostatnim punktem zwiedzania był pomnik Vittoriano –  zwany także Ołtarzem Ojczyzny. Główną jego częścią jest konny posąg Wiktora Emanuela II , który zwrócony jest w kierunku  głównej ulicy Rzymu – Via del Corso. Podczas pobytu „Malych Męcinian” w Rzymie . Podczas swojego pobytu członkowie zespołu nawiązywali kontakty z innymi ludźmi, rozdawali ulotki informujące o głównych walorach małopolski.

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego  .