„Ta, co nie zginęła…” łączy pokolenia

30 września 2018 roku na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Męciny. Tego dnia odbyły się uroczyste obchody 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 przy współpracy z parafią.

Ta patriotyczna uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:00 Mszą Świętą sprawowaną pod przewodnictwem ks. prałata Wiesława Piotrowskiego – dziekana dekanatu limanowskiego. Poczty sztandarowe: szkoły, OSP i Rady Powiatowej NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, społeczność szkolna, zespół regionalny „Mali Męcinianie”, orkiestra dęta, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz licznie zgromadzeni wierni wraz z przedstawicielami władz w modlitewnym skupieniu dziękowali Bogu za niepodległą Polskę. Wielką wartość wolności oraz bohaterstwo tych męcinian, którzy oddali życie w jej obronie, przypomniał w swojej homilii ks. proboszcz Antoni Piś.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac kościelny, gdzie miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwiskami naszych rodaków zamordowanych podczas I i II wojny światowej. Komendant „Strzelca” odczytał nazwiska męcinian poległych w obronie Ojczyzny oraz wezwał do Apelu Poległych wszystkich tych, którzy bohatersko walczyli o wolną Polskę. Następnie przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem, a głos zabrał Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk. W swoim przemówieniu przypomniał on przełomowe momenty w historii naszego narodu, kładąc nacisk na doniosłość ofiary tych, którzy przelali krew, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz do Szkoły Podstawowej nr 1. W barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Męciny, pojawili się również przedstawiciele Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć samego Marszałka Józefa Piłsudskiego w bryczce wraz z towarzyszącymi mu konno legionistami. Po dotarciu na szkolne obiekty sportowe nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Maria Lupa, która powitała przybyłych na uroczystość zaproszonych gości i mieszkańców Męciny. W krótkim słowie skierowanym do audytorium podkreśliła doniosłość wydarzenia jednoczącego lokalną społeczność w duchu patriotyzmu.

Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół regionalny „Mali Męcinianie”. W repertuarze młodych artystów znalazły się pieśni patriotyczne, których publiczność wysłuchała z wielkim wzruszeniem.

Kolejnym punktem programu było widowisko historyczne pt. „Przez Męcinę do Niepodległej”nawiązujące do autentycznego przemarszu wojsk Józefa Piłsudskiego przez naszą miejscowość w grudniu 1914 roku.Autorski scenariusz spektaklu powstał w oparciu o kronikę parafialną oraz kronikę szkolną prowadzoną przez ówczesnego dyrektora szkoły – Michała Dobka. Korzystano również ze wspomnień samego Marszałka zawartych w książce pt. „Moje pierwsze boje”. Młodzi aktorzy starali się oddać ducha tamtego okresu wypełnionego bolesnymi chwilami, ale i wielką nadzieją na odzyskanie upragnionej wolności. Młodzież zaprezentowała się w strojach z epoki, wśród których największy podziw wzbudziły mundury Komendanta i jego legionistów.

Po oddaniu hołdu muzom śpiewu i teatru przyszedł czas na kolejną dziedzinę artystyczną. Zaproszeni goście wzięli udział w konkursie plastycznym na najlepszy portret Piłsudskiego rysowany z natury, bowiem artystom pozował sam Marszałek w osobie przedstawiciela grupy rekonstrukcyjnej.

Kolejną atrakcją była rywalizacja dwóch rodzin w programie „Kocham Cię, Polsko” wzorowanym na popularnym teleturnieju. Zawodnicy w kolejnych rundach musieli wykazać się wiedzą na temat historii Polski,obeznaniem z tytułami pieśni patriotycznych oraz znajomością faktów dotyczących Męciny dzisiaj i sprzed stu lat. Mimo wyrównanej i zaciętej walki o zwycięstwie zadecydował kapryśny los, gdyż fortuna, która, jak powszechnie wiadomo, kołem się toczy, okazała się łaskawsza tylko dla jednej z rodzin. Bez względu na ostateczny wynik konkursu wszyscy uczestnicy zostali obdarowani koszami z polskimi wyrobami cukierniczymi. Widzowie natomiast degustowali tort wykonany w barwach narodowych, będący symbolem 100 – lecia narodzin niepodległej Polski.

Organizatorzy zadbali również o to, by w społeczności męcińskiej nie tylko kształtować hart ducha, ale i rozwijać tężyznę fizyczną. Z tego względu następnym punktem obchodów była sztafeta pokoleń, w której wzięły udział całe rodziny. Po ukończonym biegu wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani medalami i nagrodami rzeczowymi, a zwycięzcy  otrzymali puchary.

Gdy emocje sportowe nieco opadły, uczestnicy obchodów mieli możliwość obejrzenia występu członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Panie, jak zawsze, stanęły na wysokości zadania, a dla widzów była to kolejna sposobność do zaczerpnięcia ze skarbów kultury ludowej i wewnętrznego ubogacenia się.

Następnie na scenie ponownie zakrólowała muzyka, bo przyszedł czas na występ Strażackiej Orkiestry Dętej  pod batutą pana Władysława Michury. W pierwszej części występu zostały zaprezentowane utwory patriotyczne, a wersję instrumentalną wzbogacił śpiew zarówno duetu młodych artystów, jak i publiczności, która chętnie podjęła inicjatywę wspólnego koncertowania. W drugiej części uszy widzów pieściły dźwięki muzyki filmowej. Ta część występu również miała wydźwięk patriotyczny, gdyż wszystkie aranżacje pochodziły z kultowych polskich filmów i seriali, takich jak: „Czarne chmury”, „Stawka większa niż życie”, „Polskie drogi” oraz wielu innych.

Po występie orkiestry Pani Dyrektor Maria Lupa podziękowała uczestnikom za wzięcie udziału w uroczystości, a konferansjer zaprosił do obejrzenia występu zespołu „Rymcerze”. W związku z tym na zakończenie obchodów, najbardziej wytrwali widzowie byli świadkami popisowych bitów raperskich przeplatanych świadectwem jednego z liderów grupy. Mimo odmienności stylu muzycznego w porównaniu do uprzednio prezentowanych utworów, taki rodzaj dialogu z publicznością sprawdził się doskonale.

Niewątpliwą atrakcją tego popołudnia była loteria fantowa, która przez kilka godzin cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko ze strony dzieci, ale i dorosłych. Warto nadmienić, że główną nagrodę stanowił nowoczesny laptop.

Wspólne świętowanie nie byłoby możliwe bez smakołyków przygotowanych przez rodziców oraz panie z KGW. Kiedy za horyzont schowały się ostatnie promienie wrześniowego słońca, wszyscy tłumnie kosztowali rozgrzewającego bigosu i tradycyjnej grochówki.

Bez wątpienia uroczyste obchody 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości na długo zapadną w pamięci mieszkańcom Męciny. Dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Marii Lupy, ks. proboszcza Antoniego Pisia oraz współpracy wielu osób, a także instytucji mogliśmy wspólnie świętować to doniosłe wydarzenie, czerpiąc niepowtarzalną radość i czując dumę z bycia Polakiem.

 

Festyn niepodległościowy został zorganizowany w ramach zadania publicznego pn . „Przeszłość z perspektywy teraźniejszości”.

W ramach tego samego projektu została zorganizowana wycieczka edukacyjna do Warszawy w dniu 25.09.2018 r. dla uczestników Zespołu Regionalnego oraz innych uczniów. W wycieczce wzięło udział 45 osób. Zdjęcia z wycieczki poniżej.

 

 

ZDJĘCIA Z FESTYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO 

 

 

ZDJĘCIA Z WYCIECZKI DO WARSZAWY 

 

 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *