Bitewnym Szlakiem Józefa Piłsudskiego

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości klasy szósta i siódma wyruszyły szlakiem Józefa Piłsudskiego, który w grudniu 1914 roku pojawił się wraz ze swoimi oddziałami na Limanowszczyźnie. Cel edukacyjnej wyprawy śladami Marszałka i jego legionów stanowiło zapoznanie się z wydarzeniami historycznymi, jakie miały miejsce w najbliższej okolicy. Nade wszystko było to jednak uczczenie pamięci
i oddanie hołdu tym, którzy nie szczędzili sił, zdrowia, a nawet życia, by Polska znowu była państwem wolnym i niepodległym.

Wycieczka rozpoczęła się w Marcinkowicach, gdzie uczniowie na miejscowym cmentarzu złożyli znicze na grobach poległych legionistów. Następnie udali się do zabytkowego Pałacu Morawskich. Tam pani przewodnik przedstawiła interesującą historię samego budynku i jego ostatnich właścicieli. Oczywiście najbardziej pasjonującym punktem opowieści było przybycie Józefa Piłsudskiego ze swoimi legionistami. Komendant przebywał w dworku w dniach 5-6 grudnia 1914 roku, tuż przed słynną bitwą pod Marcinkowicami. Liczne anegdoty oraz barwnie snuta pogadanka poparta rozległą wiedzą historyczną sprawiły, że uczestnicy wycieczki zadawali liczne pytania i chłonęli każde słowo prelegentki
z zapartym tchem.

Następnie uczniowie udali się na Jabłoniec, gdzie mieści się cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej. W pięknej jesiennej scenerii młodzież z zainteresowaniem wysłuchała historii dzielnego austro – węgierskiego pułkownika Othmara Muhra, który poległ  w czasie zaciętej bitwy z armią rosyjską. Spacer po wojennej nekropolii był także dla młodzieży czasem zadumy nad ofiarnością i determinacją poległych tu żołnierzy.

Ostatni punkt wycieczki stanowił dom Mieroszewskich w Limanowej. Tam Józef Piłsudski wraz ze swoim szefem sztabu – Kazimierzem Sosnkowskim zatrzymali się na noc po bitwie marcinowickiej. Komendant w książce „Moje pierwsze boje” wspominał kwaterę w domu lekarza powiatowego jako „niezwykle przyjemną”.

Niewątpliwie, wycieczka szlakiem Józefa Piłsudskiego znacznie poszerzyła wiedzę historyczną młodzieży. Uczniowie przekonali się, że niemal tuż obok nich są miejsca warte poznania, a przede wszystkim szacunku. Żywimy nadzieję, że ta lekcja historii w plenerze przyczyniła się do kształtowania postawy patriotyzmu wśród młodego pokolenia.

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *