DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

„ Rotmistrzu Pilecki

Skąd te krwawe rany?

Kto złamał twą szablę

Czemu koń spętany?

 

Z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie naszej szkoły wspominali bohaterów, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej, podejmując nierówną walkę
o suwerenność  Polski. Skazano ich na zapomnienie, a zasługi wymazano
z kart historii. Mordowano, zakopywano w bezimiennych mogiłach.

Uczniowie przygotowali uroczysty apel, na którym zaprezentowali wiersze
i piosenki patriotyczne oraz przybliżyli historię ówczesnej sytuacji żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Apel obejrzeli uczniowie klas 6,7,8 szkoły podstawowej  i klasy gimnazjalne. Słowa piosenek
i nastrojowych wierszy, obrazy prezentowane na ekranie niech będą elementem  w łańcuchu pamięci, z którego buduje się tożsamość narodową przyszłych pokoleń.

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *