ŚWIATOWY DZIEŃ SYBIRAKA

 

„Ojczyzno, moja Matko, polska ziemio!

Ślubowanie składam chyląc siwe skronie,

Zechciej je wysłuchać i zechciej je przyjąć

Matko Moja Polsko, wieczysta w koronie![…]

 

Ślubuję pamiętać o polskiej historii!

Ślubuję ją chronić by nie skamieniała

Tej co z ran rycerskich rodziła się w glorii,

I pamiętać o tej co nam cześć zabrała!”

Tym pięknym zobowiązaniem zakończyła się akademia poświęcona Sybirakom – zarówno tym, którzy wrócili do ponownie zniewolonej Ojczyzny, jak i tym, którzy na zawsze pozostali na nieludzkiej ziemi oraz ofiarom zbrodni katyńskiej. Bohaterami byli sami Sybiracy, którzy po latach swoje przeżycia spisali wierszem i prozą… a 17 września 2019 roku w naszej szkole  uczniowie z klas 6a, 7 i 8  w ich słowa włożyli swoje serca i zdolności. Program artystyczny wzbogacony został o film ukazujący dramat Wielunia we wrześniu 1939 roku oraz prezentacje na temat deportacji Polaków w latach 1940 – 41.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *